توضیحات

دوره میکروبیولوژی

دوره میکروبیولوژی

میکروبیولوژی مطالعه میکروارگانیسم هایی است که تک سلولی، چند سلولی یا بی سلولی هستند. میکروبیولوژی شامل چندین زیر شاخه از جمله ویروس شناسی، باکتری شناسی، انکولوژی، قارچ شناسی، ایمونولوژی و انگل شناسی است.

خب بهتر که بعد از تعریف مختصر و مفید این دوره بریم سراغ سوالات متداول این دوره!

در اکثر مراکزی که دوره های کارآموزی میکروبیولوژی برگزار میشود در ابتدا دانشجو باید با تئوری های مرتبط کاملا آشنا شود. این تئوری ها  میتواند شامل مبانی آشنایی با انواع میکروارگانسیم ها باشد. در ادامه سرفصل های این دوره رو مشاهده می کنید که در اکثر مراکز این سرفصل ها تدریس خواهند شد:

  1. آشنایی با محیط کشت ها میکروبی
  2. ساخت انواع محیط کشت های میکروبی
  3. آشنایی با انواع روش های کشت های میکروبی
  4. رنگ آمیزی های ساده و اختصاصی
  5. روش های استریلاسیون محیط
  6. تست های مقاومت آنتی بیوتیکی

البته قابل ذکر است که در بعضی مراکز ممکن است سرفصل های متفاوتی ارائه شود که با موارد بالا متفاوت باشد ولی به صورت کلی این مباحث برای این دوره بیشتر ارائه شده اند.

برای شرکت کردن توی هر دوره آموزشی در آزمایشگاه اولین قدم و پیش نیاز یادگیری اصول کار در آزمایشگاه هست. شما برای اولین گام باید با نکات ایمنی که در آزمایشگاه جایگاه بسیار مهمی هم دارن آشنا بشید. در بعضی از مراکز این قسمت رو قبل از شروع هر دوره ای به دانشجو آموزش میدن ولی حتی اگر این قسمت جزو سرفصل ها نباشه شما به عنوان یک دانشجو و پژوهشگر درجه یک باید حتما این مبانی رو یاد بگیرید. علاوه بر این موارد برای این دوره شما نیاز دارید تا با مبانی اولیه آشنایی با انواع میکروارگانیسم ها  و دسته بندی های مختلف آنها آشنا باشید.

دوره کارآموزی میکروبیولوژی برای دانشجویان این رشته دانشگاهی بسیار مفید است. (چرا؟) چون این دوره می تواند آنها را به صورت کامل با محل کار و فعالیت خوشان آشنا کند. دانشجویان مقطع کارشناسی این حوزه ممکن است دیدگاه  و باورهای غلطی درباره جایگاه شغلی یک میکروبیولوژیست داشته باشند که با شرکت در این دوره ها میتوانند این مسئله را حل نمایند. علاوه بر آنها دانشجویان شاخه های مختلف زیست شناسی در مقطع کارشناسی که به این حوزه علاقه مند هستند و میخواهند برای مقطع بعدی یکی از گرایش های میکروب شناسی را انتخاب کنند هم این دوره کارآموزی میتواند دوره ی مناسبی باشد.

مراکز مختلفی با سرفصل های متفاوتی این دوره رو ارائه میدن که میتونم از بین اونها به

آزمایشگاه ژنیران

مجتمع آرشادانش

و...

اشاره کرد.